P.T.SIGNAL systemy detekcji gazów, mierniki, wykrywacze, systemy parkingowe
P.T.SIGNAL detektory gazów, wykrywacze nieszczelności, systemy bezpieczeństwa pracowników, systemy parkingowe

DETEKTORY GAZÓW, MIERNIKI, SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA PRACOWNIKÓW




Systemy wykrywania gazów i oparów paliw na stacjach benzynowych, w bazach paliw i rozlewniach gazu

System detekcji gazów i oparów paliw dla stacji benzynowych, baz paliw, rozlewni gazu i innych obiektów dystrybucji paliw

System detekcji gazu na stacjach benzynowych.

System wykrywania gazów i oparów na stacji benzynowej, rozlewni paliw, bazie paliw, rozlewni gazu to kluczowy system bezpieczeństwa nie mniej ważny jak system sygnalizacji pożaru. Obiekty tego typu magazynują duże ilości substancji łatwopalnych i wybuchowych stanowiąc potencjalne zagrożenie dla siebie i okolicy. Zabezpieczenia graja tu pierwszą rolę i muszą być dobrane i zaprojektowane przez doświadczone osoby z uwzględnieniem wielu scenariuszy awarii. Zagrożenie wykryte w odpowiednim czasie może być zabezpieczone i częto można uniknać poważnej katastrofy na dużą skalę.

Wycieki LPG, CNG, LNG, H2 czy opary paliw płynnych to główne niebezpieczeństwa jakie powinny być nadzorowane przez system detekcji gazów dla stacji benzynowych, rozlewni paliw i gazu czy baz paliw. O ile substancje gazowe łatwo określić i dobrać odpowiednie detektory, o tyle w przypadku paliw płynnych nie jest to już oczywiste i dlatego opracowaliśmy materiały informacyjno-projektowe do pobrania poniżej. Nie łatwiej jest z odpowiednim doborem funkcji systemu. Czasy, w których montowano lokalne systemy analogowe należą do przeszłości, a redukcja obsługi, automatyzacja, zwiększone wymogi bezpieczeństwa oraz wiele innych czynników spwodowały, że współczesny system detekcji z jednej strony ma być zautomatyzowany i prosty w obsłudze, a z drugiej ma realizować różne funkcje i powiadamiać o wszystkim odpowiednie systemy nadzoru obiektu.

Jedna z najważniejszych cech jest wielopoziomowość alarmów. Dawniej dostępne były jedynie 2 progi alarmowe, które pozwalały na bardzo ograniczone możliwości i w większości nie dawały obsłudze szans na reakcję prawie natychmiastowo przerywając proces. Dostępne obecnie 4 poziomowe systemy progowo-pomiarowe zmieniły to podejście. Dzięki temu można zredukować fałszywe alarmy niskiego poziomu, dać obsłudze jasne i precyzyjne informacje oraz odpowiednio sterować systemami zabezpieczającymi i sygnalizacją alarmową. Jednocześnie bieżący pomiar dostępny dla obsługi daje szereg istotnych informacji od tego czy nie powstają niewielkie wycieki przy pompowaniu do informacji jak wysoki jest rzeczywisty poziom podczas alarmu (stare systemy pokazywały jedynie sygnalizację alarmu diodą). W małych obiektach (np. stacjach), ze względu na ograniczenia obsługi, istotne będzie głównie automatyczne zabezpieczenie obiektu (np. odcięcie gazu do danego dystrybutora) i powiadomienie obsługi oraz nadzoru obiektów. Z kolei w dużych obiektach mamy pełen przekrój wymagów ostrzeżenie dla obsługi, załączanie wentylacji, zabezpieczanie obiektu lub procesu, alarm ogólny, powiadomienie nadzoru obiektu i przy tym zachowanie lokalnych procedur i sterowania np. dla danego zbiornika czy budynku przy jednoczesnym centralnym zarządzaniem i informacją dyspozytora.

Przez lata wzmogły się także wymagania w zakresie bezpieczeństwa systemu i obecnie dla systemów detekcji zalecany jest poziom SIL2 (Safety Integrity Level). Same urządzenia detekcyjne muszą charakteryzować się wysoką odpornością (zalecane IP66) oraz wymagają odpowiedniego doboru sensorów (szerzej omawiamy to w materiałach). Obecnie systemy detekcji gazów dla stacji benzynowych, rozlewni paliw i gazu czy baz paliw oparte są głównie na cyfrowych, adresowalnych rozwiązaniach pozwalajacych na dużą dowolność projektowania instalacji oraz późniejszych zmian. Warto wspomnieć, że cenowo systemy cyfrowe są zbliżone, a często tańsze niż systemy analogowe co biorąc pod uwagę koszty montażu (niższe przy systemach cyfrowych) powoduje, że są stosowane zarówno na małych jak i dużych obiektach.

Warto wpsomnieć, że pracownicy baz paliw stosują osobiste detektory wielogazowe oraz systemy bezpieczeństwa osób pracujacych w pojedynkę (loneworker). Przy pracach tymczasowych lub awariach wykorzystywane są mobilne strefowe detektory gazów, które rozstawia się w chronionym obszarze aby na bieżąco w trybie ciągłym monitorowały i przesyłały pomiary oraz alarmy do osób nadzorujących (np. kierownika prac czy dowódcy akcji). Najnowsze systemy typu Blackline G7Exo komunikują się za pomocą sieci GSM oraz komunikacji satelitarnej i mogą przesyłać alarmy także na osobiste urządzenia pracowników w danym rejonie.

Sprawdź powiązane przepisy w zakładce: REGULACJE PRAWNE W ZAKRESIE SYSTEMÓW DETEKCJI I DETEKTORÓW GAZÓW

Zagrożenia gazowe na stacjach paliw, w bazach paliw i w rozlewniach gazu:
- opary benzyny (CXHX)
- opary ropy naftowej (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- węglowodory (CXHX) - sprawdź materiały informacyjne
- heksan (C6H14)
- heptan (C7H16) - sprawdź materiały informacyjne
- oktan (C8H18) - sprawdź materiały informacyjne
- nonan (C9H20) - sprawdź materiały informacyjne
- dekan (C10H22) - sprawdź materiały informacyjne
- propan-butan (C3H8-C4H10 - LPG)
- metan (CH4 - CNG)
- paliwo lotnicze (JP8)
- opary oleju napędowego (tylko w specyficznych warunkach) - sprawdź materiały informacyjne


SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW Z CENTRALĄ


MSR PolyGard2 centrala GC06 Gas Controller 06

Centrala Gas Controller 06 GC-06


GC06 centrala detekcji   Centrala systemu detekcji gazów PolyGard2 GC-06   PolyGard2 GC06 centrala w opcji panelowej

Cyfrowa centrala Gas Controller 06 (GC06) jest nowoczesną jednostką sterującą systemu detekcji gazów MSR PolyGard2 stosowanego do ochrony gazowej obiektów różnego typu. Centrala przy kompaktowej konstrukcji (6 segmentów na szynę 35mm) zapewnia ogromne możliwości konfiguracyjne od małych 1 detektorowych systemów, aż do rozbudowanych systemów o wielu strefach. Połaczono komfort i prostotę użytkowania ze spełnieniem surowych norm bezpieczeństwa PN-EN 50271 (dla systemów wykorzystujących techniki cyfrowe), PN-EN 50545-1 (dla systemów detekcji w halach garażowych i tunelach) oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa przemysłowego SIL2.
Centrala GC06 oferuje standardową funkcjonalność jak i różne opcje dodatkowe w zależności od potrzeb danej instalacji i obiektu.

Standardowe wyposażenie obejmuje:
Obsługę do 96 detektorów cyfrowych PolyGard2 przy użyciu bezpiecznej komunikacji cyfrowej RS-485 oraz do 4 detektorów analogowych przy wykorzystaniu standardu analogowego 4-20mA. Każdy podłączony detektor może wykrywać dowolny z ponad 50 dostępnych gazów lub dodatkowe detektory temperatury lub wilgotności (dostępne są także detektory 2- i 3-gazowe). Centrala zapewnia dla każdego detektora/gazu 4 prgramowalne progi alarmowe, które mogą uruchamiać dowolne 4 programowalne wyjścia stykowe. Progi alarmowe mogą być ustawiane na wzrost, spadek lub wzrost i spadek stężenia danego gazu, a dzięki prowadzonemu równolegle pomiarowi chwilowemu i średniej ważonej każdy próg może być ustawiony jako chwilowy - CV lub jako średnia ważona - AV. To ważny paramtr przy pomiarach gazów toksycznych dla których niskie wartości wymienione w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są podawane jako wartości średnie, a jednocześnie wysokich wartości podawanych jako chwilowe (np. NDSP), które nie powinny być przekraczane.

PolyGard2 GC06 wyświetlacz. Widoczne 2 pomiary:
			A-wartość średnia, C-wartość bieżąca.

Programowalna struktura pozwala na dowolne dopasowanie poziomów alarmowych (progów) oraz uruchamianie dowolnych wyjść stykowych niezależnie od fizycznej lokalizacji urządzeń. Standardowo centrala wyposażona jest w 4 bezpotencjałowe wyjścia stykowe SPDT (COM/NO/NC) i wyjście stykowe awarii (COM/NC). Wyjścia można nie tylko przypisywać do detektorów, ale także programować ich funkcje (zasilone/niezasilone, statyczne/zmienne, resetowalne/z blokadą, czasowe itd.). Wyświetlacz LCD wyświetla pomiary poszczególnych detektorów (naprzemiennie), a status funkcji sygnalizowanych jest poprzez 4 diody LED (zasilanie, awaria, alarm 1, alarm 2). 6 przyciskowy panel centrali umożliwia poruszanie się po menu oraz podgląd wbudowanej pamięci zdarzeń. Cyfrowa komunikacja to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim zaawansowana autodiagnostyka dzięki, której nie trzeba już się domyślać jaka jest przyczyna awarii ponieważ system podaje kody błędów ułatwiając ewentualne czynności serwisowe. Zasilanie dopasowane do powszechnie stosowanych systemów automatyki 24VDC.

Dostępne opcje i rozszerzenia:
Możliwość obsługi do 32 detektorów analogowych (4-20mA) oraz 32 bezpotencjałowych wyjść stykowych (z użyciem modułów wejść/wyjść EP-06), sygnalizacja optyczna zaniku zasilania, moduł pamięci pomiarów z portem USB, wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU dla systemów nadzorczych typu BMS (Building Management System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), dostępna jest wersja do montażu na drzwiach rozdzielnicy oraz wersja z zasilaniem rezerwowym.

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50545-1 PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



MSR PolyXeta2 detektor gazów o konstrukcji przeciwwybuchowej (Ex).

Detektor PolyXeta2 (Ex)


Detektor PolyXeta2 bez wyświetlacza   Detektor gazów PolyXeta2 podczas normalnej pracy ekraz zielony   Czujnik gazów PolyXeta2 w trakcie alarmu ekran czerwony

Detektor PolyXeta2 to cyfrowy czujnik gazów w wykonaniu przeciwwybuchowym będący elementem systemu detekcji MSR PolyGard2. Może być wyposażony w 1 sensor gazów lub oparów z ponad 50 dostępnych substancji. Detektor jest oferowany w kilku wersjach i opcjach funkcjonalnych co ułatwia dopasowanie systemu do wymagań danego obiektu.

Cechy budowy detektora:
Czujnik gazów PolyXeta2 posiada konstrukcję przeciwwybuchową zgodnie z dyrektywą ATEX, a tym samym może być stosowany w strefach zagrożenia wybuchem zgodnie z nadanymi cechami Ex zawartymi w karcie katalogowej. Urządzenie posiada liczne ułatwienia montażowe jak możliwość zamówienia wersji z dodatkowymi dławnicami, przykręcaną listwę montażową, specjalne przyłącze uziemiające na obudowie i wewnątrz detektora wyposażone w wysokiej jakości śrubunek z zabezpieczeniem samoistnego odkręcenia, samozaciskowe złączki przewodów z dźwigniami ułatwiającymi wetknięcie przewodu czy wtykany panel czołowy w wersji z wyświetlaczem.
Cechy fizyczne:
PolyXeta2 jest także wyjątkowa pod względem odporności i stopnia ochrony. Standardowo oferowany stopień ochrony to IP64, ale projektanci detektora uwzględnili także wymagania obiektów o trudniejszych warunkach i dzięki nakładce SplashGuard możemy zapewnić ochrone na poziomie IP66. Jednak nakładka posiada także secjalny wypust do którego można podłączyć elastyczny wężyk (na stałe lub tymczasowo) i można w ten sposób podać gaz do sensora w celu kalibracji lub okresowego testu. Jest to unikatowe rozwiązanie umożliwiające umieszczenie detektora w strefie niedostępnej (np. w pomieszczeniach czystych) i zapewnienie serwisu z zewnątrz takiego pomieszczenia.

PolyXeta2 punkty podłączenia uziemienia detektora  PolyXeta2 wnętrze detektora  Osłona bryzgoszczelna SplashGuard IP66 dla detektora PolyXeta2  Czujnik gazów PolyXeta2 z założoną osłoną SplashGuard IP66

Sensor:
Detektor PolyXeta2 wyposażony jest w jeden sensor (lista dostępnych gazów w karcie katalogowej). Oferowane są sensory katalityczne, elektrochemicznie i podczerwone zależnie od rodzaju gazu i potrzeb. Oczywiście w systemie detektor ma swój własny adres i centrala dokładnie identyfikuje urzadzenie. Technologia X-Change zapewnia możliwość samodzielnej wymiany modułu sensorycznego.

PolyXeta2 wymienne sensory w technologii X-Change

Możliwości pomiarowe:
Pomiar detektora wyświetlany jest na centrali i podawane są 2 wartości jednocześnie: wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value). Tym samym alarmy z detektora mogą być ustawiane dowolnie co umożliwia spełnienie wymogów przepisów o najwyższych dopuszczalnych stężeniach NDS i NDSCh. Ma to szczególne znaczenie przy detekcji gazów trujących, których wpływ na organizm ludzki zależny jest zarówno od stężenia jak i od czasu ekspozycji. Detektor może mieć ustawione (konfigurowalne) 4 progi alarmowe (na wzrost, spadek lub w różne strony np. dla detektorów tlenu).

Parametry przeciwwybuchowe:
Detektor PolyXeta2 posiada konstrukcję przeciwwybuchową do zastosowań w strefach zagrożenia wybuchem. Możliwe są 3 warianty wykonania: dla strefy 2, dla strefy 1 i dla strefy 1 z możliwością otwarcia obudowy w strefie zagrożonej. Detektor spełnia stosowne wymogi normy PN-EN 60079 w zależności od wybranej wersji.

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone
- spełnia normę PN-EN 50271, SIL2 oraz PN-EN 60079 (ATEX)
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (lub IP66 ze SplashGuard)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i ułatwieniom instalacyjnym

Wybrane opcje dodatkowe:
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)

PolyXeta2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  PolyXeta2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu 

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyXeta2 znak CE   PolyXeta2 znak Ex   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



MSR PolyGard2 detektor gazów toksycznych i wybuchowych.

Detektor PolyGard2


Detektor PolyGard2 z jednym sensorem   Czujnik PolyGard2 z dwoma sensorami   Detektor PolyGard2 z wyświetlaczem

Detektor PolyGard2 to zaawansowane urządzenie wykrywająco-pomiarowe o prostej i przyjaznej budowie zarówno dla użytkownika jak i instalatora. Cyfrowy czujnik gazów PolyGard2 jest częścią systemu MSR PolyGard2 i może być wyposażony w maksymalnie 3 sensory gazów z ponad 50 dostępnych substancji (w tym tzw. sensory wyniesione czyli oddalone na przewodzie od samego detektora). Detektor oferowany jest w wersji podstawowej oraz z licznymi opcjami i dodatkowymi funkcjami.

Budowa detektora i montaż:
Konstrukcja detektora jest modułowa (obudowa, płyta główna i sensor) co umożliwia wymianę dowolnego elementu bez konieczności wymiany całego detektora. Instalatorzy z pewnością docenią liczne ułatwienia montażowe jak możliwość wyboru otworów pod dławnice i sensory co ułatwia montaż detektora w pionie lub poziomie i dopasowanie do obiektu. Wyjmowana płytka zapewnia łatwą pracę z obudową. Kolejne ułatwienia to dwuprzewodowe wkładki do dławnic umożliwiające wejście i wyjście przewodu jedną dławnicą, wtyczki kablowe umożliwiające podłączenie przewodu do wysokiej jakości zacisków śrubowych i możliwość jego podłączania w dowolnym momencie montażu. Możliwość modyfikacji ilości dławnic na obudowie to świetne rozwiązanie gdy potrzebujemy poprowadzić więcej przewodów, podłączamy wyjścia stykowe w detektorze lub inne elementy instalacji.

PolyGard2 dławnica 2 przewodowa PolyGard2 wnętrze 2 sensory PolyGard2 3 sensory PolyGard2 sensor wyniesiony

Cechy fizyczne:
Czujnik PolyGard2 charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne. Posiada stopień ochrony IP64. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowej osłony zwiększającej stopień ochrony do IP66. Obudowa wykonana z poliwęglanu posiada uszczelkę, a przewody są wprowadzane za pomocą uszczelniających się dokręcanych dławnic.

Sensory:
Detektor PolyGard2 może mieć wpięte 1, 2 lub 3 sensory. Wymienne sensory w technologii X-Change to kolejne istotne ułatwienie, które pozwala na bezproblemową eksploatację i obniża koszty utrzymania. Dostępne substancje są wyszczególnione w karcie katalogowej.

PolyGard2 wymienne sensory w technologii X-Change

Parametry pomiarowe:
Każdy sensor posiada indywidualny adres i jego pomiar jest wyświetlany na centrali. Każdy pomiar może być wskazywany jako wartość bieżąca (CV - current value) oraz jako wartość średnia (AV - average value). Wartość średnia jest szczególnie przydatna przy pomiarach gazów toksycznych gdzie oddziaływanie na człowieka, a tym samym wartości przyjęte w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są wyrażane jako średnia ważona. Dla każdego sensora można ustawić 4 progi alarmowe w detektorze (progi mogą być ustawione dowolnie, na wartość chwilową lub na wartość średnią, w tym na spadek stężenia, na wzrost stężenia lub na oba przypadki np. dla detektorów tlenu).

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym

Wybrane opcje dodatkowe:
- podłączenie maksymalnie trzech sensorów cyfrowych SC2
- możliwość zamontowania sensora cyfrowego SC2 w odległości do 15 metrów od płyty detektora np. dla obiektów wysokich hal produkcyjnych
- podłączenie maksymalnie jednego sensora SSAX1-1 Znak Ex (przeznaczony do pracy w 1 i 2 strefie zagrożenia wybuchem)
- możliwość zamontowania sensora SSAX1-1 Znak Ex w odległości do 5 metrów od płyty detektora np. zagłębienia i windy pojazdów (Parklift)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- IP 66 dzięki zastosowaniu nasadek SplashGuard dla sensorów cyfrowych SC2 i sensorów analogowych MC2 oraz sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem. Znak Ex

PolyGard2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  PolyGard2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu  PolyGard2 wbudowany sygnalizator akustyczno-optyczny  PolyGard2 sonda do montażu w kanale wentylacyjnym  PolyGard2 osłona bryzgoszczelna IP66 dla sensorów cyfrowych SC2 i analogowych MC2 PolyGard2 osłona bryzgoszczelna IP66 dla sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem.  

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50545-1 PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.





SCHEMATY SYSTEMU DETEKCJI NA STACJI PALIW, W BAZIE PALIW, W ROLZEWNI GAZU


System detekcji gazów na stacji paliw czy stacji benzynowej musi być każdorazowo odpowiednio dopasowany do obiektu. W przypadku stacji benzynowych detekcja gazów obejmuje z reguły LPG i detektory umiejscawiane w dystrybutorach czy studni zaworowej, a ich rolą jest odpowiednie powiadomienie, odcięcie dopływu za pomocą zaworu elektromagnetycznego oraz jeżeli stężenie nadal będzie wzrastać i stanowić zagrożenie pełny alarm stacji. Trzeba pamiętać, że LPG stanowi poważne zagrożenie ponieważ jest cięższe od powietrza i ściele się po ziemi co w zetknięciu z rozgrzanymi silnikami pojazdów moze mieć fatalny skutek. Innym typem jest system detekcji gazów dla stacji paliw komercyjnych lub zakładowych wykrywających CNG, LNG lub H2. Coraz więcej obiektów testuje paliwa alternatywne co nie znaczy, że stanowiące mniejsze zagrożenie. Są one lżejsze od powietrza czyli umiejscowienie detektorów musi brać to pod uwagę tak aby skutecznie wykryć ewentualne wycieki. Coraz mniejsza obsługa stacji oraz automatyzacja powoduje, że na stacjach pojawiają się także czujniki oparów benzyny. Co ważne każdy z tych typów może być zastosowany w jednym systemie i każdy może powodować inną (odpowiednią) reakcję systemu, czyli załączenie odpowiednich wyjść sterujących adekwatnych do rodzaju alarmu. To właśnie programowalna struktura systemu cyfrowego pozwala na takie dopasowanie.
Zamieszczamy typowe schematy stosowane w obiektach stacji i baz paliw i jednocześnie zapraszamy do korzystania z bezpłatnej pomocy projektowej.

PolyGard2 schemat detekcji dla stacji benzynowej JPG

STANDARDOWY SCHEMAT JPG
SYSTEMU DETEKCJI
NA STACJI BENZYNOWEJ

PolyGard2 schemat detekcji dla stacji benzynowej CAD

STANDARDOWY SCHEMAT CAD
SYSTEMU DETEKCJI
NA STACJI BENZYNOWEJ

PolyGard2 schemat dla 2 sekcji systemu oparów paliw JPG

SCHEMAT JPG 2 SEKCJI
SYSTEMU DETEKCJI
OPARÓW PALIW

PolyGard2 schemat dla 2 sekcji systemu oparów paliw CAD

SCHEMAT CAD 2 SEKCJI
SYSTEMU DETEKCJI
OPARÓW PALIW


SCHEMATY SYSTEMU DETEKCJI W BAZIE PALIW, W ROLZEWNI GAZU


System detekcji gazów i oparów w bazach paliw lub rozlewniach gazu jest znacznie bardziej rozbudowany, a o jego budowie decyduje oczywiście budowa samego chronionego obiektu. Istotne są jednak pewne funkcje, które system powinien zapewniać. Głównym elementem są precyzyjne informacje przesyłane do operatora bazy obejmujące w szczególności: bieżące stężenie gazów, alarmy, awarie i co oczywiste muszą one być podawane dla danego detektora (nie zbiorczo) ponieważ operator musi wiedzieć dokładnie, który detektor przesyła dane informacje. W systemach MSR PolyGard2 odpowiedzialne za to jest wyjście komunikacji cyfrowej RS485 MdbusRTU. W nowoczesnych systemach nadzorczych funkcjonuje wizualizacja wykorzystująca sygnały komunikacji cyfrowej i pozwalająca operatorowi łatwo odczytać lokalizację detektora i jego bieżące paramtery oraz odpowiedni sygnalizować alarmy.
Drugim ważnym aspektem jest lokalne sterowanie urządzeniami zabezpieczającymi czyli wentylacją mechaniczną, zaworami odcinającymi, odcięciem zasilania danego obiektu czy sygnalizatorami. W cyfrowym systemie MSR PolyGard2 mamy do dyspozycji adresowalną strukturę i nawet 32 programowalne wyjścia stykowe na jeden system co wraz z modułami wyjść daje ogromne możliwości dopasowania do obiektu.
Wspomniana już sygnalizacja lokalna składa się z 2 elementów: sygnalizacji dla personelu obiektu i sygnalizacji ogólnej (czyli sygnalizaotrów akustyczno-optycznych). Sygnalizację dla personelu można zrealizować stosując detektory ze zmeinnokolorowymi wyświetlaczami dzięki czemu z daleka widać, który detektor zadziałał. To ważne bo często obsługa zamiast biegać i szukać dlaczego "wyje" zewnętrzny sygnalizator może natychmiastowo zareagować na zagrożenie i np. zamknąć zawór.
Wybrane schematy takich instalacji prezentujemy w dalszej części:

PolyGard2 schemat systemu detekcji w bazie paliw

ROZBUDOWANY SCHEMAT
SYSTEMU DETEKCJI
BAZY PALIW

PolyGard2 schemat systemu detekcji w wykonaniu Ex

SCHEMAT
SYSTEMU DETEKCJI
URZĄDZENIA EX

PolyGard2 schemat systemu detekcji w rozlewni gazu JPG

SCHEMAT JPG
SYSTEMU DETEKCJI
ROZLEWNI GAZU

PolyGard2 schemat systemu detekcji w rozlewni gazu CAD

SCHEMAT DWG
SYSTEMU DETEKCJI
ROZLEWNI GAZU

PolyGard2 schemat systemu detekcji bazy paliw 2 sekcje JPG

SCHEMAT JPG
SYSTEMU DETEKCJI
BAZY PALIW
2 SEKCJE

PolyGard2 schemat systemu detekcji bazy paliw 2 sekcje CAD

SCHEMAT DWG
SYSTEMU DETEKCJI
BAZY PALIW
2 SEKCJE



DETEKTORY SAMODZIELNE


MSR PolyGard2 MSC2 samodzielny czujnik gazów palnych i toksycznych.

Samodzielny detektor gazów MSC2
Multi Sense Controller


Detektor samodzielny MSC2

Samodzielny detektor PolyGard2 MSC2 to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń wymagających lokalnej detekcji gazów i sygnalizacji gdzie nie ma potrzeby stosowania rozbudowanego systemu z centralą. Detektor samodzielny oznacza urządzenie, które łączy w sobie funkcję detekcji i funkcję sterowania innymi urządzeniami (czyli nie potrzebuje dodatkowej centrali lub innych elementów aby działać i chronić pomieszczenie). Cyfrowy czujnik gazów MSC2 może także (opcjonalnie) być podłączony do większego adresowalnego systemu (MSR PolyGard2) lub może wysyłać informacje do systemów nadzoru budynku BMS - (Building Menagement System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Konstrukcja detektora umożliwia podłączenie do 3 sensorów gazów (z ponad 50 dostępnych substancji) co tworzy z niego prawdziwy detektor wielogazowy. Oczywiście możliwe jest podpięcie sensorów wyniesionych (czyli oddalonych na przewodzie). Przykładow często spotykane rozwiązanie (sensor gazu lżejszego od powietrza pod sufitem, sensor tlenu wraz z modułem detektora na wysokości głowy człowieka i sensor gazu cięższego przy podłożu). Wielofunkcyjność detektora gazów MSC2 i możliwość dopasowania do wielu obiektów zapewniają liczne możliwości rozszerzeń i opcji.

Cechy montażowe i konstrukcja detektora:
MSC2 to kompaktowe urządzenie z wieloma ułatwieniami montażowymi. Elementem bazowym jest płyta główna, płyta czołowa (w wersji z wyświetlaczem) i obudowa. Demontowalna płyta główna umożliwia praktycznie dowolny montaż dławnic i sensorów zależnie od potrzeb na obiekcie. Płyta czołowa jest przytwierdzona na stałe do obudowy czołowej, ale cała obudowa czołowa także może być zdjęta co upraszcza montaż detektora. Drobne detale jak dławnice z wypełnieniem dla 2 przewodów, czy dobrej jakości zakręcane wtyczki są cechą charakterystyczną wszystkich konstrukcji MSR. Zróżnicowane wtyki dla poszczególnych podzespołów minimalizują ryzyko błędnego podłączenia elementów. Detektor moze być wyposażony w wyjścia stykowe, które sa zlokalizowane u góry (podobnie jak wejście zasilania) co ułatwia montaż nie wymuszając na instalatorze "obchodzenia" detektora przewodami i wpinania ich od dołu.

PolyGard2 dławnica 2 przewodowa
Czujnik gazów MSC2 wnętrze
Detekotr gazów MSC2 z przedłużonym sensorem

Właściwości fizyczne:
MSC2 jest nie tylko funkcjonalny, ale także charakteryzuje się wysoką odpornością o stopniu IP64. Stopień ochrony można zwiększyć do IP66 stosując dodatkową osłonę. Poliwęglanowa uszczelniona obudowa wraz ze skręcanymi dławnicami zapewniają wymaganą ochronę wnętrza.

Sensory:
Samodzielny detektor gazów MSC2 umożliwia podłączenie 1, 2 lub 3 sensorów zapewniając każdemu z nich indywidualny adres i wskazując ich pomiar naprzemiennie. Moduły sensoryczne wykonane są w technologii X-Change co oznacza, że są wpinane na wtyczkę i mogą być wymieniane samodzielnie przez użytkownika obniżając tym samym koszty eksploatacji i ułatwiając obsługę. Dostępne gazy i opary znajdują się w karcie katalogowej.

PolyGard2 wymienne sensory w technologii X-Change

Możliwości pomiarowe:
Każdy z sensorów jest identyfikowalny i jego pomiar jest widoczny na wyświetlaczu detektora (naprzemiennie). Jednocześnie dla każdego sensora mogą być prowadzone równolegle 2 pomiary wartości bieżącej (CV - current value) oraz wartośi średniej (AV - average value). Ma to szczególne znaczenie w detekcji gazów toksycznych, gdzie istotny jest czas ekspozycji (narażenia) na daną substancję. Wprost określają to obowiązujące regulacje prawne o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh), które podają toksyczne właściwości substancji właśnie jako funkcje średniej ważonej (czyli nie chwilowej bieżącej wartości). Każdy sensor może mieć przypisane dowolne 4 progi alarmowe co umożliwia adekwatne dopasowanie reakcji presonelu i urządzeń zabezpieczających (w starych systemach 2 progowych było to znacznie ograniczone do funkcji ostrzeżenie/alarm). Progi mogą być zaprogramowane na wartość chwilową lub na wartość średnią oraz na spadek lub na wzrost (lub na obie funkcje np. w magazynach gazów obojętnych i tlenu).

Funkcje sterownicze i alarmowe:
Detektor samodzielny pełni funkcję zarówno detektora jak i centrali, a więc musi dysponować odpowiednimi możliwościami sterowania. W MSC2 mamy szeroki wachlarz do wyboru. Wyjścia stykowe, wyjście analogowe 4-20mA, sygnalizacja optyczna (zmiennokolorowy wyświetlacz bez alarmu zielona, w czasie alarmu czerwony; diody LED zasilania, alarmu, awarii), sygnalizacja optyczno-akustyczna wewnętrzna (do pomieszczeń), wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU lub DGC Bus dla systemów nadzorczych.

Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- nie wymaga centrali
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
- wyjścia sterownicze dla urządzeń zewnętrznych

Wybrane opcje dodatkowe:
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- sensor wyniesiony (nawet do 30m od płyty głównej detektora np. dla pomieszczeń zamkniętych)
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- dostępna opcja bez wyświetlacza

Detektor samodzielny MSC2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie normalnej pracy  Czujnik wielogazowy MSC2 wyświetlacz zmiennokolorowy w stanie alarmu  MSC2 wbudowany sygnalizator akustyczno-optyczny  PolyGard2 sonda do montażu w kanale wentylacyjnym  MSC2 osłona bryzgoszczelna IP66 

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE   PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50545-1 PolyGard2 spełnia normę PN-EN 50271 PolyGard2 stopień bezpieczeństwa SIL2 PolyGard2 wymienne sensory X-Change
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



ZAWORY ODCINAJĄCE


Elektromagnetyczny zawór odcinający gazu Elektrogas EVA.

Elektromagnetyczny zawór odcinający Elektrogas EVA


Elektromagnetyczny zawór szybkozamykający Elektrogas EVA  Elektromagnetyczny zawór odcinający gazu Elektrogas EVA

Elektrogas EVA to nowoczesny zawór o sprawdzonej i niezawodnej konstrukcji. Zawór jest szeroko stosowany w systemach bezpieczeństwa gazowego dzięki szerokiej gamie wersji umożliwiającej dopasowanie do większości typów instalacji. Zawór oferowany jest w 2 wersjach ciśnieniowych 600 mbar i 6 bar. Dostępne są średnice od 3/8" do 2" w wersjach gwintowanych i DN40 do DN300 kołnierzowych. 3 opcje zasilania 12VDC, 24VDC i 230VAC umożliwiają dopasowanie do róznych systemów sterowania, a wersja 230VAC może być montowana w znacznej odległości od centrali systemu detekcji co było niemożliwe dla zaworów zasilanych 12VDC ze względu na spadek napęcia. Zawór szybkozamykający Elektorgas EVA dostępny jest w wykonaniu zwykłym oraz w wersji dla stref zagrożonych wybuchem (dzięki wtyczce bezpośrednio na zaworze nie ma konieczności dokupowania puszki Ex). Oprócz paliw gazowych dostępna jest także wersja zaworu na biogaz lub gazy agresywne. EVA posiada wbudowany filtr siatkowo jako dodatkowe zabezpieczenie. Jako opcja dodatkowa możliwe jest także podłączenie czujnika położenia zaworu dzięki któremu możliwa jest informacja zwrotna o stanie zaworu otwarty/zamknięty. Zawór zamykany jest impulsowo, a otwierany ręcznie bez konieczności używania kluczy.

Dostępne średnice:
⅜" (gwint)
½" (gwint)
¾" (gwint)
1" (gwint)
1¼" (gwint)
1½" (gwint)
2" (gwint)
DN 40 (kołnierz)
DN 50 (kołnierz)
DN 65 (kołnierz)
DN 80 (kołnierz)
DN 100 (kołnierz)
DN 125 (kołnierz)
DN 150 (kołnierz)
DN 200 (kołnierz)
DN 250 (kołnierz)
DN 300 (kołnierz)

Dostępne napięcia zasilania:
12VDC, 24VDC, 230VAC

Pobór mocy:
12-20W

Sterowanie:
impulsowe

Wersje zaworów:
EVA 0,6 bar (60kPa) dla niskiego ciśnienia
EVA 6 bar (600kPa) dla średniego ciśnienia
EVA Ex dla stref zagrożonych wybuchem
EVA BIO dla biogazu

Dokumenty i certyfikaty:
   Znak CE  Znak Ex   Wersja dla biogazu.
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.

AKCESORIA


Sygnalizator optyczno-akustyczny CH-100.

Sygnalizator CH100


Sygnalizator optyczno-akustyczny CH-100

CH-100 to wielotonowy sygnalizaotr akustyczno-optyczny do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Konstrukcja zapewnia wysoki stopień ochrony na poziomie IP65. Możliwość wyboru spośród 39 tonów (za pomocą wbudowanego przełącznika). Zasilanie 24VDC.

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.



Gazex sygnalizator optyczno-akustyczny SL.

Sygnalizator SL


Sygnalizator optyczno-akustyczny Gazex SL-32      Sygnalizator optyczno-akustyczny Gazex SL-21      Sygnalizator akustyczny Gazex S-3      Sygnalizator optyczny Gazex LD-2

Sygnalizatory serii SL to ekonomiczne rozwiązanie głównie do zastosowań wewnętrznych (nie narażonych na warunki zewnętrzne).

Wersje sygnalizatorów:
SL-32 (12VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-32v24 (24VDC) optyczno-akustyczny IP54
SL-21 (12VDC) optyczno-akustyczny IP44
S-3 (12VDC) akustyczny IP54
LD-2 (12VDC) optyczny IP54

Dokumenty i certyfikaty:
   PolyGard2 znak CE
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.